Nasze wydarzenia
Ostatnia aktualizacja: 26 lutego 2024 r.Fundacja Białystok Biega, nieprzerwanie od 2011 roku, jest organizatorem wydarzeń sportowych. Metę biegów organizowanych przez FBB przekroczyło już ponad 100 tys biegaczy!
Nasze biegowe marki i terminy, w których się odbywają:
- Bieg Pamięci Sybiru (luty)
- PKO Białystok Półmaraton (maj)
- PKO Bieg na 5 (maj)
- Plum Ekiden (czerwiec)
- Białystok Biega (wrzesień) – Nocna Piątka i Szybka Dycha
- Bison Ultra-Trail® (październik)
- Bison MTB Sprint-Rowery.pl (październik)
- Biegnę dla Niepodległej (listopad)
Jesteśmy organizatorem cyklu dla dzieci „Super Biegacz”. Biegi zaliczane do cyklu:
- PKO Bieg Juniora
- Plum Ekiden Mini
- Hero Run Kids
- Moltani Kids Run
- Bison Trail Kids
- Dzieci biegną dla Niepodległej
Wybierz swój bieg, zapisz się i podejmij wyzwanie!
PKO Białystok Półmaraton
Z nieskrywaną radością możemy poinformować, iż PKO Białystok Półmaraton został Podlaską Marką! Nagroda w tym prestiżowym konkursie to wielkie wyróżnienie. Kapituła docenia najlepsze produkty, firmy, inwestycje i badania w regionie. Konkurs nagradza najciekawsze przedsięwzięcia z różnych dziedzin i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem producentów i konsumentów. Głównym celem plebiscytu jest promocja inicjatyw ważnych dla gospodarki i społeczeństwa.
Półmaraton został wybrany w 2017, głosami biegaczy-czytelników portalu MaratonyPolskie.pl, Najlepszym Półmaratonem w Polsce, w kategorii półmaratonów dużych (powyżej 1000 uczestników). Jakby tego było mało, PKO Białystok Półmaraton został uznany za Najlepszy Bieg organizowany w miastach powyżej 100 tys mieszkańców. Zajął również zaszczytne 1 miejsce w rankingu Biegów Masowych! Warto zaznaczyć, że w tej kategorii były największe maratony, półmaratony, biegi na 10 km z ilością uczestników powyżej 1000 z całej Polski.
Wyróżnienie jest dla nas szczególnie cenne, ponieważ to sami biegacze, uczestnicy organizowanego przez nas półmaratonu, oceniali nas na tle innych biegów na tym dystansie jakie miały miejsce w ubiegłym roku w całej Polsce.
Warto wspomnieć, że PKO Białystok Półmaraton został już doceniony przez Europejską Federację Lekkoatletyczną (European Athletics), która przyznała nam certyfikat pięciu gwiazdek za najwyższy poziom organizacyjny biegu. Warunkiem otrzymania 5 gwiazdek było spełnienie szeregu wymogów związanych z bezpieczeństwem na trasie biegu, pomiarem czasu, obsługą zawodników, wolontariatem, obsługą medyczną i innymi aspektami organizacyjnymi.
PKO Białystok Półmaraton jest zaliczanych do Korony Półmaratonów Polskich. Korona Półmaratonów Polskich to 10 wyróżniających się biegów rozgrywanych w Polsce.
Białostocki półmaraton, poza biegiem głównym na dystansie 21,097 km, to również bieg towarzyszący: PKO Bieg na 5 oraz PKO Bieg Juniora. To zdecydowanie największe wydarzenie biegowe wschodniej Polski.
Półmaraton oraz Bieg na 5 od lat startują spod Pałacu Branickich, a meta rywalizacji zlokalizowana jest zawsze przy Ratuszu na Rynku Kościuszki. Trasa biegu wiedzie po centrum miasta, wybiegając na moment do Parku Zwierzynieckiego, aby przebiec przez kampus Uniwersytetu w Białymstoku. Finisz na Rynku Kościuszki przy niesamowitym dopingu pozostaje w pamięci na długo!
Biegowy weekend zaczynamy sobotnim Biegiem Śniadaniowym. Bieg jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą poczuć klimat miejsca i pobiec wspólnie, relaksacyjnym tempem dystans ok 4km.
Również w sobotę odbywają się biegi dla dzieci – PKO Bieg Juniora. Najmłodsi startują na dystansach od 100 m do 1 km. Dystans uzależniony jest od wieku uczestników. Chcemy zachęcić dzieci do aktywności fizycznej, do biegania. PKO Bieg Juniora rozgrywany jest bez pomiaru czasu. Nie wyłaniamy najszybszych zawodników. Chcemy, żeby dla dzieci była to czysta frajda. Pokazujemy, że każdy może biegać i wszyscy są zwycięzcami. Każde z dzieci dostanie na mecie okolicznościowy medal.
Więcej informacji i zapisy znajdziecie TUTAJ
Plum Ekiden – sztafeta maratońska
Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy.
Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne na całym świecie, zwłaszcza w: Japonii, Australii, Holandii, Belgii, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych.
Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki).
Największe tradycje biegów typu Ekiden pochodzą z Japonii, gdzie każde rozgrywane zawody są prawdziwym świętem. Na ulice wychodzą tysiące kibiców dopingujący startujących biegaczy. Udział w tej sztafecie to wielki prestiż. Każdy z zawodników przyczynia się do sukcesu swojej drużyny. Do zawodów zgłaszają się największe uniwersytety oraz firmy.
Startując w Plum Ekiden w Białymstoku, duma i honor może Cię przepełniać nie tylko z powodu samego startu. Biorąc udział w sztafecie pomagasz Fundacji „Pomóż Im”. Część z opłat startowych jest przeznaczana na potrzeby Hospicjum dla Dzieci!
Od 2015 roku na rzecz potrzebujących dzieci i ich rodzin udało się zebrać i przekazać już ponad 200 tys zł!
Plum Ekiden to dwa rodzaje sztafet: maratońska i 4×5.
W sztafecie maratońskiej startują drużyny 6-osobowe. Team musi pokonać łącznie dystans maratonu, czyli 42 km 195 m. Pierwsza osoba biegnie dystans 7,195 km, kolejne dwie – po 10 km każda, natomiast ostatnich trzech zawodników biegnie 5 km każdy.
7,195 km + 10 km + 10 km + 5 km + 5 km +5 km daje nam właśnie pełny dystans maratoński.
Sztafeta 4×5 to drużyny 4 – osobowe, w których każdy z zawodników ma do pokonania dystans 5 km.
W ramach Plum Ekiden odbywa się również sztafeta dziecięca Plum Ekiden Mini. W skład teamów dziecięcych wchodzą 4 osoby i każda z nich ma do przebiegnięcia 400m, czyli jedno okrążenie stadionu lekkoatletycznego.
Sercem zawodów w Białymstoku jest właśnie stadion lekkoatletyczny Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który jest współorganizatorem wydarzenia. Na bieżni stadionu ulokowana jest strefa zmian, w której zawodnicy przekazują sobie pałeczki kolejnym zmianom.
Plum Ekiden stwarza niepowtarzalną atmosferę budowania ducha zespołu. W rywalizacji bierze udział wiele drużyn firmowych, w których razem startuje niejednokrotnie prezes czy dyrektor ze swoimi pracownikami. Często zdarza się, że firma wystawia kilka drużyn i właściwie jest to okazja do „spotkania firmowego” przy sportowej rywalizacji i nie tylko rywalizacji.
Biegamy i pomagamy!
Więcej informacji i zapisy znajdziecie TUTAJ
Białystok Biega
Najstarszy bieg Fundacji Białystok Biega, od którego wszystko się zaczęło. We wrześniu 2011 roku na starcie stanęło 348 zawodników, zaś na bieżni stadionu 120 dzieci wystartowało w biegach dla nich przeznaczonych. Od tamtego czasu w Białystok Biega wystartowało prawie 25 tys zawodników – dorosłych i dzieci.
Białystok Biega to dwa dystanse do wyboru, 5 km i 10 km. Oba dystanse posiadają atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Warto zwrócić uwagę, że jeden bieg rozgrywany jest w sobotę późnym wieczorem, a drugi w niedzielę rano. Istne biegowe szaleństwo!
Wrześniowa impreza to doskonały moment na debiut w biegu ulicznym. Dwa dystanse do wyboru pozwalają na dobranie wyzwania do swoich aktualnych możliwości. Wielu biegaczy rozpoczęło swoją biegową przygodę właśnie od Białystok Biega, najpierw na 5 km, potem 10 km. Wiosną mogą wystartować w PKO Białystok Półmaratonie, a potem zachęcać innych do udziału w sztafecie maratońskiej czy biegu trailowym, jakim jest Bison Ultra-Trail i być aktywnym cały rok.
W ramach wydarzenia, w sobotę, rozgrywane są biegi dla dzieci Moltani Kids Run na dystansach od 100m do 1 km. Dystans jest uzależniony od wieku uczestnika. Dla najmłodszych ma to być przede wszystkim zabawa, więc nie prowadzimy pomiaru czasu. Każde z dzieci otrzymuje na mecie zasłużony medal. Radość kilkuset małych biegaczy jest bezcenna!
Sponsorem tytularnym biegów dla dzieci jest księgarnia TaniaKsiazka.pl
Więcej informacji i zapisy znajdziesz TUTAJ
Bison Ultra-Trail®
Zabierzemy Cię do przepięknej Puszczy Knyszyńskiej. Do wyboru masz pięć dystansów: 16 km, 35 km, 50 km, 70 km oraz 100 km.
Podlasie od wieków stanowiło przestrzeń styku wielu kultur. Tu, gdzie wcześniej królowały mity i wierzenia starosłowiańskie, spotkały się cztery kultury religijne: katolicka, prawosławna, muzułmańska i żydowska.
Podlasie przyciąga dzikością natury, wielokulturowością i słynną gościnnością jego mieszkańców.
Bogactwo krajobrazu i przyrody, niezwykła historia, tradycja i różnorodność etniczno-kulturowa zaklęta w puszczańskich wsiach, przydrożnych kapliczkach i „świętych sosnach” czyni to miejsce magicznym i wyjątkowym.
Doświadczysz tej magii w czasie Bison Ultra-Trail® na trasach prowadzonych leśnymi ścieżkami, duktami, pagórkami. Pokażemy czym jest Podlasie, czym jest Puszcza. Zauroczysz się mijanymi kapliczkami, malowniczymi cerkwiami, malutkimi kościółkami czy meczetem.
Sercem Bison Ultra-Trail® jest uzdrowisko Supraśl. Biuro Zawodów oraz meta wszystkich dystansów znajduje się właśnie tutaj. Z Supraśla startują dystanse 16, 50, 70 i 100 km. Natomiast zawodnicy, którzy zmagać się będą z dystansem 35 km wystartują z Królowego Mostu.
W ramach Bison Ultra-Trail® odbywają się biegi dla dzieci Bison Trail Kids. Najmłodsi do dyspozycji mają dystanse do 100 m do 1 km. Dystans uzależniony jest od wieku uczestnika.
Więcej informacji o Bison Ultra-Trail® znajduje się tutaj: https://bisonultratrail.pl/
Biegnę dla Niepodległej
To wyjątkowe święto zasługuje na wyjątkowe wydarzenie. Dlatego FBB od 2018 zaprasza do wspólnego biegania dla Niepodległej. Dokładnie 11 listopada w Święto Niepodległości odbywa się od kilku lat największy na Podlasiu bieg niepodległości.
Start i meta zlokalizowane są na Al. Józefa Piłsudskiego. Trasa w całości poprowadzona w centrum miasta. Dystans jaki mają do pokonania biegacze to 10 km.
Dla zawodników młodszych i tych, co wolą krótsze dystanse, organizujemy w ramach Biegnę dla Niepodległej bieg na symbolicznym dystansie 1918 m.