Dobroczynność

Bieganie może iść w parze z pomaganiem. Przekonujemy się o tym od lat przy okazji PKO Białystok Półmaratonu czy Electrum Ekiden. Dlatego pragniemy zachęcić też Uczestników Białystok Biega do udziału w akcji charytatywnej. 

Wraz ze Stowarzyszeniem „PRO SALUTE” zbieramy środki na zakup protezy przedramienia i ręki dla Blanki, 14-miesięcznej pacjentki Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Dziewczynka poza tym jest w pełni zdrowym, prawidłowo rozwijającym się dzieckiem. Musi jednak pozostawać pod opieką specjalistów i podlegać ciągłej rehabilitacji, aby zapewnić dalszy prawidłowy rozwój. Niestety koszty zaopatrzenia dziecka w protezę to zbyt duże obciążenie finansowe dla rodziców. Blanka jest malutka i wciąż rośnie, w związku z tym proteza musi być systematycznie wymieniana na większą, tak by być dopasowana do rączki.

Jak możesz pomóc? To proste! W czasie rejestracji do biegu zaznacz odpowiednią opcję i wybierz wartość wsparcia – wartość cegiełki.

Możesz też dokonać przelewu na konto Fundacji Białystok Biega koniecznie z dopiskiem „Dla Blanki”. Nr konta Fundacji: 15 1140 2017 0000 4702 1304 3240 w mBank

*************************************************************************************************************

Stowarzyszenie „PRO SALUTE” (www.prosalute.com.pl) powstało w 2017 roku. Jego działania są ukierunkowane na pomoc dzieciom – podopiecznym Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” UMB, a w szczególności 32 dzieciom z dystrofią mięśniową.

Dystrofie mięśniowe to grupa chorób mięśni uwarunkowanych genetycznie, charakteryzujących się nieodwracalnymi zmianami w mięśniach i tkance łącznej. W ich postępującym przebiegu dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroby dochodzi także do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej. 

Grupa naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. Wojciecha Kułaka z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od 6 lat, jako jedyni w Polsce, za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów z powodzeniem umożliwiają dotkniętym tymi chorobami dzieciom, usprawniać ich funkcjonowanie, a nawet zrobić pierwsze samodzielne kroki. Sukces badaczy odbił się echem w całym kraju i za granicą (w tym USA). Niestety, realizowany w Klinice projekt dobiegł końca i stosowany lek nie może być dalej podawany ze względów finansowych, a liczba potrzebujących wzrasta. W związku z powyższym Stowarzyszenie „Pro Salute” zdecydowało się wspomóc Klinikę w zdobyciu środków na zakup kolejnych partii leku oraz wyposażenie Kliniki w niezbędny, profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny wysokiej klasy, a także, w szczególnych sytuacjach, wspiera indywidualne potrzeby poszczególnych pacjentów Kliniki.

W tym celu Stowarzyszenie zorganizowało już wiele inicjatyw o charakterze edukacyjnym, charytatywnym oraz medialnym, m.in. Koncert charytatywny Anny Wyszkoni na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową, Koncert charytatywny „Wyśpiewajmy dobro” – Tomek Kamiński i goście, akcje charytatywne „Łańcuch dobra”, „Kwitnące serca” oraz „Zaczarujmy patio”. Kolejne inicjatywy (akcja charytatywna „Tulipany mocy”, organizacja Światowego dnia walki z dystrofią mięśniową, Koncert charytatywny Kasi Kowalskiej na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową) są w fazie planowania lub realizacji. 

Bez pomocy ludzi o wielkich sercach nie damy rady zebrać funduszy na terapię i rehabilitację pacjentów Kliniki, która nie jest refundowana przez NFZ.

 

Podziel się artykułem ze znajomymi!